TESKOMB 64. Yıl Vizyon Buluşması  (21.03.2014)

     
   

TESKOMB 64. Yıl Vizyon Buluşması Büyük Bir Coşku İle Gerçekleştirildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:

“Çok Büyük Bir Gelişme Olmadıkça Faiz Artırımına Gitmeyeceğiz.”

Genel Başkan Abdulkadir Akgül:

“Bugün Burada Esnaf ve Sanatkarımız Var”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) 64. Yıl “Vizyon Buluşması” ATO CONGRESİUM Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vizyon Buluşması Toplantısı’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Kooperatifçilik Genel Müdürü İsmail Kalender, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Esnaf Sanatkarlar Genel Müdür V. Necmettin Erkan, Milli Kooperatifler Birliği Başkanı Muammer Niksarlı, TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, Halk Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci, Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, TESKOMB Genel Başkan Vekilleri Salahaddin Hünü, Bahri Şarlı, Ömer Gümüş, Murat Gümrükçü, TESKOMB Genel Müdürü Güler Zincirkıran ile Bölge Birlik Başkanları ve kooperatiflerden temsilciler katıldılar.

TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül: “Yoğun programına rağmen toplantımıza katılan Başbakan Erdoğan’a teşekkür ediyorum.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yoğun programı sırasında kendilerine vakit ayırarak toplantılarına katıldığı için teşekkür ederek konuşmasına başlayan TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, “2003 yılında daha henüz Başbakan olmamışken ilk toplantımızı gerçekleştirdiğimiz Hilton Oteli’ne geldiniz. O günden bu yana bu yana 7. kez toplantımıza gelerek bizleri onurlandırıyorsunuz. Bizi hiç kırmadınız. Ne zaman dara düşüp de sizden yardım istediysek hepsine karşılık verdiniz ve derdimize deva oldunuz. Bu yoğun programınızdan vakit ayırıp da bizlerin yanında olduğunuz için size ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“Bugün burada esnaf ve sanatkar var.”

“Bugün burada kapısını umuda açan bakkal var. Usta çırak ilişkisini yaşatan mahalle berberi var. Sabırla ustalıkla, işçilikle ilmek ilmek hayatı işleyen kalaycımız, dokumacımız var. Kısacası esnafımız var” diyerek sözlerine devam eden Genel Başkan Abdulkadir Akgül, “Sayın Başbakanım bundan önce yaptığınız her toplantıda, bizlere hep müjdeler verdiniz. Sayenizde cumhuriyet tarihinin en düşük kredi faiz oranıyla tanıştık. Faizimizi %59’dan %4 ve 5’e indirdiniz. Kredi hacmimiz son 10 yılda 30 milyar TL’yi buldu. Kredi kullanan ortak sayısı 50 binlerden 860 bine ulaştı. Kısacası her yaptığımız toplantıda bizlere müjdeler verdiniz. Bugün de sizden yeni bir faiz indirimi müjdesi istemiyoruz. Ama faizlerin de artmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“Son yılda en fazla krediyi Şanlıurfa kullandı.”

Çözüm süreci ile birlikte en çok krediyi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kullandırdıklarının altını çizen Akgül, “Bugüne kadar Güneydoğu’da istediğimiz düzeyde kredi kullandıramazken son 2 yılda sadece Şanlıurfa’da 32 bölge içerisinde en çok krediyi kullandırdık. Son 2 yılda Güneydoğu esnafı 2 katrilyondan fazla plasman aldı” ifadelerini kullandı.

“Siz bizim ufkumuzu açtınız” diyen Genel Başkan Akgül sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Esnaf ve sanatkarlarımızın genlerinde var olan icat çıkarmayı, inovasyon yapmayı artık kurumsallaştırmak istiyoruz. Değişimin hızlı, rekabetin yoğun yaşandığı günümüzde; esnaf ve sanatkarlar değişime kolay uyum sağlayarak üretim yapıyor. Bu sayede milyonlarca kardeşimize iş sağlıyorlar. Biz de TESKOMB olarak 1 milyon 500 bin ortağımıza 10 milyar TL civarında kullandırdığımız kredi ile sürece destek verdik. Bu krediler Türkiye’nin her köşesinde ekonomik faaliyete ve üretime dönüşmektedir.

Bu kredilerin tamamına yakını yıllık işletme kredileri şeklinde olmaktadır. Kredilerin etkin bir biçimde kullanılması ile ekonomiye sağlanacak yıllık katkının, ulaştığımız nüfus dikkate alınarak milli hâsıla içerisindeki payının yaklaşık olarak yüzde 10 civarında olmasını bekliyoruz.”

TESKOM olarak vizyonları hakkında da bilgiler veren Akgül, “Farklı meslek ve sanatkarlara yönelik finans danışmanlığı vereceğiz. İhracat odaklı üretime geçilmesi için ürün ve marka danışmanlığı sağlayacağız. En önemlisi de TESKOMB olarak Esnaf ve Sanatkar Geliştirme Merkezi’ni kurma çalışmalarına başladık. Ve esnafın tek finans kuruluşu olarak artık bir vizyon oluşturuyoruz” dedi.

“Tavrımızı istikrardan yana koyuyoruz.”

Son zamanlarda meydana gelen olaylardan bahseden Abdulkadir Akgül, “Merkez Bankası’nın faizleri artırması bizleri zora soktu. Bu durumdan memnun olmadığınızı bizler de biliyoruz. Ayrıca son 10 yılda ülkemizin büyümesi ve kalkınmasından en fazla nemayı toplayanlar, şu anda ortalıkta yok. Ama biz ahi kültürü ile yetişenler olarak iyi gün dostu olmadığımızı göstermek istiyoruz. Ve biz tavrımızı, istikrardan yana koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

TESKOMB olarak aldıkları ödüllerden de bahseden Genel Başkan Akgül, Avrupa’daki muadilleri AECM Teşkilatı AB’nin 26 üyesinin 500’e yakın temsilci ile Eylül ayında İstanbul’da yapacakları toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da davet ederek sözlerine son verdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: “Esnaf ve sanatkarımıza büyük destek veriyoruz.”

Toplantıya katılarak TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül’den sonra konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Çok yoğun bir programın ardından, günün sonunda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın TESKOMB'un 64. Vizyon Buluşması’na teşriflerinin başlı başına esnaf ve sanatkarımıza ne denli destek verdiğimizin büyük bir göstergesidir” dedi.

Bakan Yazıcı, TESKOMB üyelerinin toplumun temel direği ve Ahi Evran-ı Veli'nin bugünün Türkiye’sindeki temsilcileri olduklarını dile getirdi. 2011 yılındaki seçim gezisinde yaşadığı bir anekdotu da paylaşan Yazıcı, “Rize'de dolaşıyorum. Seçime yakın bir süre kalmış. Vatandaşlar isteklerde bulundular. O istekler karşısında beni bir esnaf kurtardı. Müdahale etti, dedi ki 'Arkadaşlar şimdi istek zamanı değil, destek zamanı.' Abdülkadir (Akgül) kardeşim çok güzel ifade ettiler. Siz şimdi bu desteğin ne anlama geldiğini, Türkiye'yi nerelere taşıma anlamına geldiğini, güven ve istikrarı ne denli tahkim edeceğini esnaf ve sanatkar olarak en iyi takdir edenlersiniz” sözlerine son verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: “Esnafımızın ve zanaatkarımızın hayır dualarını çok önemsiyorum”

TESKOMB’un düzenlediği “64. Yıl Vizyon Buluşması”na yoğun programı arasında gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül'e, yönetim kurulu üyelerine ve toplantıya katkı veren bakanlıklar ile kurumlara organizasyon için teşekkür ederek,  esnafla birlikte olmak, esnafın coşkusunu, heyecanını paylaşmak ve esnafların hayır dualarını almak için yoğun programına rağmen TESKOMB'un davetini kabul ettiğini söyledi.

“Esnafımızın ve zanaatkarımızın hayır dualarını çok önemsiyorum” diyerek sözlerine başlayan Başbakan Erdoğan yüzlerce yıla sari kültürü olan, kanaat, bereket, dayanışma, paylaşma gibi duygularını hiç kaybetmeden bugünlere ulaşan esnafın dik duruşunu ve tavrını çok önemsediğinin altını çizdi.

Esnafın istikrara, huzura, güven ortamına verdiği önemi çok iyi bildiğini, son 12 yılda esnaf ve zanaatkarlar için çok önemli düzenlemeler yaptıklarını anlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Doğrudan yaptığımız düzenlemelerin ötesinde ekonomide, siyasette, demokratikleşmede yaptığımız  reformlarımız esnafımızı çok olumlu yönde etkiledi. 12 yılda ekonomiyi 3 kattan fazla büyüttük, esnafımız da büyüdü. Çalışanların ücretlerini artırdık, alım güçlerini artırdık bundan da en çok esnafımız faydalandı. Zorunlu Tasarruf Hesabı’nda biriken 13.5 katrilyonu ödedik, KEY Hesabında biriken 3.5 katrilyonu ödedik. Bu ne demek? 17 katrilyon, bu nereye gitti? Esnafıma, zanaatkarıma gitti. Bunlar kimden kesilmişti, işçiden - memurdan kesilmişti. Devlet işçisine borçlu olur mu, memuruna borçlu olur mu? Maalesef böyleydi. Böyle devraldık ama 17 katrilyon işçimizin, memurumuzun hesabına girdi. Onlar da nereye ulaştı? Zanaatkara, esnafa ulaştı. Bunların ötesinde esnaf ve zanaatkarımızın en çok ihtiyaç duyduğu şeyi huzur, istikrar ve güven ortamını Türkiye'de kalıcı olarak tesis etmenin mücadelesini verdik.”

“Benim kepengim namusumdur diyerek bu mücadeleyi vereceğiz”

Erdoğan, Türkiye'yi önünü görebilen, geleceğe odaklanmış, planları, hedefleri belli bir ülke yaparken diğer taraftan da "Çözüm Süreci" ile kardeşliği pekiştirdiklerini, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da esnafı kepenk kapattırma şiddetinden kurtardıklarını söyledi.

Yine bir ilde kepenk kapattırma eylemi yapılmak istendiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, esnafın şahsında tüm Türkiye'ye seslenmek istediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu mücadeleyi beraber vereceğiz, ‘Benim kepengim namusumdur’ diyerek bu mücadeleyi vereceğiz. Çünkü kepenkleri kapattırarak, demokrasinin önünü kesmeye çalışanlara buradan cevabı vereceğiz. Orada koyacağınız tavır, direnç bilesiniz ki sizin yarınlarınızı garanti altına alma olaydır. Ülkemizin büyük bir bölümünde esnafımız huzurlu bir ülkenin, 77 milyon kardeş bir ülkenin bahar ikliminden istifade etti. Peki, Güneydoğu niye istifade etmesin? İşte burada el ele vereceğiz, dayanışma içinde olacağız. Bilesiniz ki biz, bütün imkanlarımızla bugüne kadar olduğu gibi yine yanınızda olacağız. Türkiye'deki huzur, istikrar ve güven ortamın başta esnaf ve zanaatkarımız olmak üzere hiç kuşkusuz şu anda bile, bu haliyle 77 milyonu memnun etti, geleceğe ilişkin umutlarını çoğalttı.

77 milyon bundan memnun olurken bazıları, bu ortamdan çok ciddi şekilde rahatsız oldu. Bu ülkede yüksek faizden rant elde edenler var, faiz lobisi... Onlar rahatsız oldu. Kaos ortamından, gerilimden, belirsizlikten rant sağlayanlar vardı. Onlar rahatsız oldular. Gençlerin kanından, şehitlerimizin kanından maalesef rant sağlayanlar vardı. Huzur ortamından onlar rahatsız oldular. Aynı şekilde içeride olduğu kadar dışarıda da büyüyen, gelişen, güçlenen Türkiye'den rahatsız oldular. Yeni Türkiye'yi birileri kabullenemedi. Huzur, istikrar, güven ortamındaki Türkiye'yi birileri hazmedemedi. Milletin kazanmasını, esnafın kazanmasını, çalışanın, üretenin kazanmasını birileri içine sindiremedi. Önce Gezi Olaylarını çıkardılar. Camı, çerçeveyi kırarak, sokakları ateşe verdiler. Bu arada esnafımıza çok büyük zararlar ettirdiler. Türkiye'de huzuru, istikrarı, güven ortamını sarsmak istediler. Kardeşlerim bunların esnaf, tüccar kardeşime saygısı olabilir mi? Esnafımın dükkânının camlarını, çerçevelerini indirenlerin, esnafa, tüccara saygısı olabilir mi? Tabiki hayır. Bir taraftan 'halkı seviyorum' diyeceksin, 'halkçıyım' diyeceksin,  ondan sonra gelip benim o alın teriyle ufacık dükkanında birkaç kuruş kazanmak için her şeyini veren o esnafın camını, çerçevesini indireceksin. Bunlar ihanet şebekesi.”

"Bu saldırılar milletimize, devletimize, Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılıyor"

Başbakan Erdoğan, Gezi olaylarında istediklerini elde edemeyen çevrelerin daha sonra 17 Aralık darbe girişimini başlatarak, Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durdurmak istediklerini, şu anda da çok farklı merkezlerden, çevrelerden son derece planlı, sinsice, alçakça ve haince saldırılar yapıldığını anlattı.

“Bu saldırılar benim şahsıma yapılmıyor, bu saldırılar partime, hükümetime de yapılmıyor. Bu saldırılar milletimize, devletimize, Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılıyor” ifadelerini kullanan Erdoğan, saldırıların doğrudan doğruya esnafa, zanaatkara, huzura, güven ortamına, bahar ortamına yapıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye genelindeki tüm esnaf ve zanaatkarlara çağrı yaptığını belirterek, “Ne olur bunları artık beslemeyin. Türkiye aleyhine, devlet aleyhine, ulusal güvenliğimiz aleyhine çalışan bu casuslara paranızı kaptırmayın. Türkiye'de çok sayıda cemaat, dernek, vakıf var. Gerçekten çok samimi yardım kuruluşları var, eğer tehdit edilen, şantaj yapılan esnafımız varsa hiç korkmasın. Hiç boynunu eğmesin, gelsin bizi bulsun” ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, esnaf ve zanaatkarın desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Türkiye için, milletimiz için, bu kutlu mücadelede esnafımızın bize destek vereceğine yürekten inanıyorum” dedi.

“Krediler üzerinde bir faiz baskısı oluştu”

Esnafın kullandığı krediler üzerinde TESKOMB ve Halkbank'ın güzel çalışmalar yaptığını belirten Erdoğan, 2002 yılında Halkbank'ın AK Parti hükümetinden önce esnafa kredi verirken uyguladığı faiz oranının yüzde 47 olduğunu hatırlattı. Şu anda bu oranı, kendilerinin yüzde 4-5 makasına çektiğini söyleyen Erdoğan “Hale bakın, 47 nire, 4 nire? Aradaki bu fark, kimin cebinde kaldı? Esnafımın cebinde kaldı” diye konuştu.

Son olaylarla, krediler üzerinde bir faiz baskısı oluştuğunu ifade eden Erdoğan, ancak kendilerinin bu kredi baskısını esnafa yansıtmadıklarını, esnafa uygulanan kredi faizini artırmadıklarının altını çizdi. Erdoğan, "Kardeşlerim, çok çok olağanüstü bir durum olmadıkça da faiz oranını artırmayacağız. Faiz oranını artırmadığımız gibi bazı önemli düzenlemeler de yapıyoruz. İnşallah faizsiz bankacılıkla ilgili Ziraat Bankamızın çalışması var, Halk Bankamızın çalışması var, Vakıfbank'ın çalışması var” dedi.

Kredi limitlerinin gruplarına göre 40 bin lira ile 125 bin lira arasında değiştiğini ancak şimdi bu limitleri en düşük 75 bin lira, en yüksek 150 bin lira olarak yeniden düzenlediklerini dile getiren Erdoğan, TESKOMB'un da kredilerden aldığı bloke sermaye payını 1,5 puandan 1'e indirdiğini söyledi.

Erdoğan sözlerini şöyle son verdi:

"Şimdi Halkbank da bir adım attı, bankanın kredilerden aldığı komisyon payı, Halkbank buna dayanabildiği ölçüde 1 puandan yarım puana çekildi. Böylece esnaf kredi faizinde artış yapmadığımız gibi faiz yükünü de bugün 1 puan indirmiş oluyoruz. Esnafımıza hayırlı olsun, zanaatkarımıza hayırlı olsun. Büyüdükçe, geliştikçe, güçlendikçe güzel gelişmelere hep birlikte şahit olacağız."